УНИВЕРСИТЕТ ТАРИХЫ

ҚР Президенті Қ.Қ. Тоқаевтың жоғары білім сапасын арттыру жөніндегі Жолдауын іске асыру мақсатында Халықаралық гуманитарлық-техникалық университет пен М. Сапарбаев институтының басшылығы бірігу жолымен қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдады. Қайта құру нәтижесінде құрылтайшылардың жалпы жиналысының шешімі негізінде 24.02.2021 ж. Орталық Азия Инновациялық университеті құрылды. 02.03.2021 ж. Орталық Азия Инновациялық университетіне жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында білім беру қызметін жүргізу құқығына лицензия берілді.
Университет жоғары сапалы оқытуды қамтамасыз етеді және оқытудың жаңа технологияларын енгізу және ғылыми зерттеулер базасын кеңейту арқылы білім беру қызметтерінің кең спектрін ұсынады.
Орталық Азия Инновациялық Университеті бакалавриаттың 15 бағыты және магистратураның 5 бағыты бойынша кадрлар даярлайды. Білім алушылар контингенті 14 мыңнан астам студент, оның ішінде магистратурада 1000-нан астам магистрант бар. Университетте 400-ден астам ПОҚ жұмыс істейді. ЖОО бойынша орта есеппен 50% – дан астам дәреже бар.
Университетте жалпы ауданы 32 мың шаршы метрді құрайтын 6 оқу ғимараты, 400 орындық екі жатақхана, 4 жабық спорт залы, 2 жабық спорт ғимараты, жабық жүзу бассейні, тренажер залы, қала сыртындағы оқу-жаттығу лагері бар.
Университетте жетім балаларға – 20% — дан 100% – ға дейін, көпбалалы отбасыларға – 15%, құрылтайшының гранттары 100%, оқу үшін толық біржолғы төлеммен-10%, ҰБТ-ға жоғары балл жинаған талапкерлер үшін жеңілдіктер қарастырылған.
Университеттің негізгі мақсаттарының бірі профессор-оқытушылар құрамын және барлық адами ресурстарды күшейту болып табылатынын атап өткен жөн, сондай-ақ бүгінгі таңда білім беру қызметтерінің ішкі және сыртқы нарықтарында ЖОО-ның бәсекеге қабілеттілігін арттыруға, халықаралық рейтингтерге қатысуға, жетекші шетелдік жоғары оқу орындарында жоғары білім мамандарын даярлауға (қос дипломды білім беру) басты назар аударылатынын атап өткен жөн. Осылайша, бірлескен білім беру бағдарламалары жүзеге асырылуда: “Ташкент ирригация және мелиорация инженерлері институты” Ұлттық зерттеу университетімен (Өзбекстан), Б.Осмонов атындағы Жалал-Абад мемлекеттік университетімен (Қырғызстан).
Университет 2017 жылғы Универсиада жеңімпаздарын фристайл-акробатика Т. Инкарбек; қоян-қолтық жекпе-жектен 3 дүркін әлем чемпионы А. Оспанов; 2018 жылғы Азия ойындарының жеңімпаздары Р. Емьянова, Т. Емьянова, Т. Хайдаров, и. Голендов, о. Ананченко; Токио Олимпиадасының қола жүлдегері (2021 ж.), бокстан әлем чемпионы 2021 ж.С. Бибосынова, Бейжіңдегі қысқы олимпиаданың финалистері (2022 ж.) Қалмырзаева фристайл-акробатикадан. және фристайл Хаширбаева Ш. Қазіргі уақытта университетте: әмбебап жекпе-жектен чемпион Б. Мұратәлі, бокстан Азия чемпионы М. Дәурен, 18 жасқа дейінгі қыздар арасында блиц түріндегі шахматтан ҚР чемпионы және халықаралық жарыстардың жүлдегері З. Сұлтанбек, Туроннан Азия чемпионы Т. Кышанбай, ережесіз жекпе-жектен Азия чемпионы 2018, 2019, 2020 жж.. Бәкірова А., комбат Джио-джитсудан Азия чемпиондары Салыхан Ж. және Мырзабеков Б., қазақша күрестен Азия чемпионы Тантар.Ғ. және т. б..
Халықаралық ынтымақтастық Болон процесінің негізгі міндетіне сәйкес негізгі бағыттар бойынша қарқынды дамып келеді.
ОАИУ түлектері еңбек нарығындағы өзгермелі жағдайларда тез бейімделе алатын жоғары кәсіби біліктілікке ие. 2022 ж. түлектерін жұмысқа орналастыру жалпы университет бойынша 80% – дан астам, оның ішінде педагог кадрларды даярлау бағыттары бойынша 90% – дан астам құрады.
Орталық Азия Инновациялық университеті жаңа формациядағы мамандарды даярлауды жүзеге асыратын жоғары оқу орны болып табылады. Университетте Қазақстан, жақын және алыс шетел ғалымдарын шақыра отырып, Халықаралық ғылыми конференциялар үнемі өткізіліп тұрады.